5 yaş otizmi nasıl anlaşılır?

5 yaş otizmi nasıl anlaşılır?

Tam anlamıyla da tedavi edilebilmesi mümkün değildir. Otizmin bir gelişim bozukluğu olduğunu ve kişide ömür boyu devam edeceği kesin bir yargıdır. Ancak uzmanlar tarafından geliştirilmiş olan otizm testleri sayesinde erken teşhis edilen otizmde çocukların yaşamlarını kolaylaştırabilecek önlemler alınabilmesi mümkündür. Otizm uzmanların yapmış olduğu araştırmaların sonucunda genetik bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Erkek çocuklarında kız çocuklarına kıyasla daha fazla otizmli sayısı vardır. Otizmin pek çok çeşidi vardır. Otizmli çocukların hepsinde zekâ geriliği görülmemekle beraber bazıların da üstün zekâ görülmektedir. Bu içeriğimizde sizlere 5 yaş otizmi nasıl anlaşılır? 5 yaş otizm belirtileri neler, tedavisi nasıl? Konularında ayrıntılı bilgileri bir araya getirdik. İşte 5 yaş otizmi ile ilgili merak edilenler…

5 yaş Otizmi Belirtileri

Otizm aslında kişide doğuştan oluşan gelişimsel bir bozukluktur. Ancak ebeveynler tarafından hemen anlaşılamamaktadır. Çoğunlukla 2 yaşın üzerinde çocukların davranışları ve akranlarından geri kalmalarıyla kendisini belli eden otizm 5 yaş itibariyle kendisini daha net bir şekilde göstermektedir. 5 yaş otizm belirtileri ile ilgili öne çıkanları sizler için listeledik. Çünkü otizmin tanısının koyulabilmesi için çocukta aşağıda sıralanan belirtilerden önemli bir kısmının olması gerekmektedir;

Bunların dışında otizmli çocuklar aşağıda sıralanan bütün belirtileri kendilerinde açıkça göstermektedir;

5 Yaş Otizmi Nasıl Anlaşılır?

5 yaş otizmi nasıl anlaşılır diye merak edilmektedir. Öncelikle bu yaşta otizmli çocukların pek çok belirti verdiğini söylemek mümkündür. Örneğin; otizmi olan çocuklar akranlarıyla aynı davranışları sergilemez, geç konuşurlar ve konuşsalar bile tondan uzak ve tekrarlı konuşmalarıyla dikkat çekerler, çok fazla ve beklenmedik yerlerde kahkaha atabilirler, cisimlerin bazı parçalarına karşı daha fazla takıntılı olabilirler, objelerin bazılarına daha fazla bağlanırlar, kendi kendilerine zıplar, sallanır ya da çevrelerinde dönerler, yaşıtlarıyla oynamaktan ve iletişimden kaçınırlar, acı ve tehlikelere karşı duyarsız bir davranış sergilerler, espri ve imaları anlayamazlar, yeme bozukluğu gösterebilirler.

5 Yaş Otizm Tedavisi Var Mı?

Çocuklarına otizm teşhisi koyulan pek çok anne baba ilk olarak tedavisini merak etmektedir. Ancak 5 yaş otizm tedavisi var mı sorusunun yanıtı maalesef hayırdır. Otizm bir gelişim bozukluğudur tedavisi yoktur ancak çocuğun yaşamını rehabilitasyon ve destek ile kolaylaştırmak mümkündür.

5 Yaş Otizm Testi Nasıl Yapılır?

5 yaş otizm testi nasıl yapılır diye merak edenlere uzmanlar tarafından 40 sorudan oluşan bir test yapıldığını söyleyebiliriz.

sizlere brinstagram.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir