Doğum belirtileri nelerdir?

Doğum belirtileri nelerdir?

Hamilelik döneminin ilerlemesi ile birlikte anne adaylarını ne zaman doğum yapacağım telaşı kaplar. 9 ay 10 gün olarak belirtilen normal doğum süreleri bazı anne adaylarında daha erken ya da daha geç tamamlanabilir. Bu yüzden anne adayları doğum belirtilerini takip ederek bu sürece hazırlıklı olmayı ister. Peki, doğum belirtileri nedir ve ne zaman başlar?

Doğum Belirtileri

Doğum belirtileri anne adaylarının doğumun yaklaştığını anlamaları için çok önemlidir. İşte normal doğumda belirtiler:

Doğum Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik sürecinin son aşamaları ile birlikte anne adayları kadar baba adayları da doğum belirtileri ve doğumun ne zaman başlayacağını merak eder. Bu yüzden en çok araştırılan konuların başında doğum belirtileri kaç gün önceden başlar? gelmektedir. Doğum tarihi yaklaşmaya başladıkça anne adaylarında kısa süreli ve ne zaman gerçekleşeceği belli olmayan düzensiz sancılar meydana gelir. Bu sancılar normal doğum belirtilerinin arasında yer alır. Tıp dilinde Braxton- Hicks olarak adlandırılan kasılmalar hamileliğin 35. Haftası ile kendini göstermeye başlar.

Doğum Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Doğum Sancıları Nerelerde Olur?

Doğum sancılarının nerelerde başladığı da merak edilen konular arasında yer alır. İlk aşamada karın bölgesinde sancılar hissedilir. Karın bölgesinde başlayan sancılar ilerleyerek sırta yayılım gösterir. Bu sancılar sırt bölgesinde başladıktan sonra karın bölgesine de sıçrayabilir. İlk aşamada 20 dakikada bir başlayan sancılar doğumun yaklaşmasıyla birlikte 5 dakika bir gerçekleşir. Rahim bölgesine yayılan ve dayanılmaz noktaya ulaşan doğum sancıları ise 30 saniye gibi kısa sürelerde sık sık gerçekleşemeye devam eder.

Doğum Öncesi Kanama Normal Mi?

Bazı anne adaylarında doğum öncesi kanama meydana gelebilir. Bu durum anne adayları için korkutucu olsa da kanamanın süresi ve şiddeti önemlidir. Doğum öncesi kanamalar çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Yaklaşık olarak yüzde 20 oranlarında kendini gösterir. Kanama eğer az ve şiddetli değilse anne adaylarının tedirgin olmasına gerek yoktur. Ancak kanama şiddeti ve yoğunluğu fazla ise doktor tarafından bu kanamalar kontrol edilmeli, gerektiği takdirde müdahale edilmelidir.

sizlere brinstagram.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.