Premenopoz belirtileri

Premenopoz belirtileri

Menopozun yaşı kişiden kişiye değişmekle beraber 50’li yaşlarda başlayan bir süreçtir. Ancak menopoz kadında aniden ortaya çıkmaz. Menopoza bir geçiş dönemi olmaktadır. Bu dönem premenopoz şeklinde isimlendirilmektedir. Kadınların bazıları menopoza erken de girebilmektedir. Bu istenen bir durum değildir ve kadınları olumsuz etkiler. Genel olarak hangi yaşta olursa olsun menopozun öncesinde premenopoz yaşanmaktadır. Bu döneme menopoz habercisi de denir. Çünkü reglde gecikme ve düzensizliklerle premenopoz dönemi kendini belli etmektedir.

Premenopoz Nedir?

Durum olarak bilinse de aslında isim olarak premenopoz toplumda çok fazla bilinmemektedir. Bu nedenle premenopoz nedir diye merak edilmektedir. Premenopoz doğurganlığın ve yumurta sayılarının azalmaya başladığı bir dönemi ifade eder. Bazı özel durumlarda kadınlarda premenopoz döneminde gebe kalabilmekle beraber bu çok nadirdir. Premenopoz dönemi kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber bazı belirtilerle kendini gösterir. Premenopoz döneminde kadınlarda ortaya çıkan değişimleri sizler için sıraladık;

Premenopoz Ne Kadar Sürer?

Pek çok kişi premenopoz ne kadar sürer diye merak eder. Kişiden kişiye değişmekle beraber premenopoz 4 ile 7 sene arasında sürebilmektedir.

Premenopozda Ara Kanama Olur Mu?

Premenopoz dönemi her kadında farklı şekilde yaşanır. Bazı kişiler premenopozda ara kanama olur mu diyer merak ederler. Bu dönemde görülen kanamaların hepsi anormal olabilir. Ancak her kanama premenopoz kanaması değildir. Bu nedenle yine de kanama olduğunda uzman bir hekimle görüşmekte fayda vardır.

Premenopoz Değerleri

Premenopoz menopozun ön göstergesi olduğundan premenopoz değerleri de bunu ifade etmektedir. Özellikle uzman doktorlar tarafından yapılan hormon testleri sonucunda menopozun yaklaştığı anlaşılmaktadır. Bu durum FSH hormon değeriyle ölçülmektedir. Bu değerin en fazla 40 en az 25 olduğu durumlarda premenopoz ve menopozdan bahsetmek mümkündür.

Premenopoz Kaç Yaşında Olur?

Premenopoz her kadında farklı ilerleyen bir süreçtir. Bu nedenle premenopoz kaç yaşında olur sorusunun kesin bir yanıtı yoktur.

sizlere brinstagram.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.