Yaban mersini faydaları

Yaban mersini faydaları

Görünüş itibarıyla üzüme benzeyen ancak üzüm gibi asmalarda değil de alçak çalılarda yetişen yaban mersini meyvesi halk arasında ayıüzümü adıyla da bilinmektedir. Siyaha çalan mor-mavi rengiyle dikkat çeken yaban mersini meyvesi son zamanlarda iyice popüler oldu. Gelin Yaban Mersini Faydaları ve Zararları konusunu birlikte irdeleyelim…

Yaban Mersini Faydaları nedir?

Yaban mersini iyi bir lif kaynağı olmasıyla da bilinmektedir. İçeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde iyi bir diyet lifi olarak kabul edilir. Yaban mersini sindirime yardımcı olması ve özellikle bağırsak sağılığına iyi gelmesiyle ünlenmiştir.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban mersinini dilerseniz taze meyve haliyle dilerseniz dondurarak dilerseniz ise kurutarak tüketebilirsiniz. Tatlılara, krep, waffle gibi kahvaltılıklara çok yakışır.

Yaban Mersini Bebeklere Faydalı Mı?

Yaban mersini lifli bir meyve olması nedeniyle bebeklerde ve çocuklarda bağırsak hareketlerindeki sorunlardan kaynaklanacak kabızlık gibi problemlerin giderilmesine destek olur.

Yaban Mersini Hamilelikte Yararlı Mı?

Yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ile hamilelerin aşırıya kaçmamak kaydıyla yaban mersini tüketmesinin bir zararı yoktur.

Yaban Mersini Göze Faydaları

Yaban mersininin katarak, miyop, göz kuruluğu hatta göz enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar karşısında koruyucu etkisi olduğundan bahsedilir.

Yaban Mersini Yaprağı Faydası Nedir?

Yaban mersini yaprağı özellikle ishal kesici etkisi ile bilinmektedir.

Yaban Mersini Zararları Nedir?

Yaban mersininin kayıtlara geçmiş bir zararı bulunmamaktadır ancak elbette her şeyin fazla tüketilmesinin zararlı olabileceği konusunu unutmamak ve ölçüyü kaçırmamak gerekir.

sizlere brinstagram.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.